-

AKSARAY'A AVRUPA'NIN EN BÜYÜK SERA OSB'Sİ AÇILIYOR

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu; “Ekim ayı içinde Avrupa’nın en büyük Sera OSB’sini açıyoruz. Hasandağı eteklerinde 2 milyon metrekare alanda yaklaşık 100 milyon dolarlık bir yatırım yapılacak. Burada 11 ay üretim yapılacak. Sera OSB açıldığı zaman 10 bin ton olan yaş sebze ve meyve üretimimiz 50 bin tona çıkacak. Yaklaşık olarak 2 bin kişi istihdam edilecek." dedi.

AKSARAY'A AVRUPA'NIN EN BÜYÜK SERA OSB'Sİ AÇILIYOR
24 Eylül 2022 - 12:29

Aksaray’da tekstil alanında üretim yapan 28 firma temsilcisinin katıldığı tekstil zirvesi düzenlendi


Tekstilde 4500 kişiyi Aksaray’da istihdam eden sektör temsilcileri 8. Tekstil Zirvesi ve İnsan Kaynakları Platformu Toplantısında bir araya geldi. Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu 28 tekstil firma temsilcisinin katıldığı zirvede sektörün sorunlarının çözümü için birlikte çalışacaklarını söyledi.

Aksaray Valiliği öncülüğünde Çalışma ve İş Kurumu, Milli Eğitim Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası ile Tekstil Platformu ortak organizasyonunda Aksaray’da üretim yapan tekstil sektör temsilcilerinin katılımı ile 8. Tekstil Zirve Toplantısı gerçekleştirildi.
 Vali Hamza Aydoğdu başkanlığında düzenlenen zirvede; sektörün ara eleman ihtiyacı, ihtiyaçlar ve çözüm önerileri değerlendirildi.

Vali Hamza Aydoğdu; Sultanhanı, Eskil ve Ortaköy İlçelerinde 6. Bölge Yatırım Teşviklerin verildiği OSB’lerin açıldığını kentin 5 yıl içerisinde çevre illerden istihdama dayalı göç alacağını söyledi.

Sultanhanı OSB’de çivi çakılmadan yer kalmadığını, Eskil OSB’nin yarı yarıya dolduğunu Ortaköy OSB içinde taleplerin alındığını kaydeden Vali Aydoğdu; “Ekim ayı içinde Avrupa’nın en büyük Sera OSB’sini açıyoruz. Hasandağı eteklerinde 2 milyon metrekare alanda yaklaşık 100 milyon dolarlık bir yatırım yapılacak. Burada 11 ay üretim yapılacak. Sera OSB açıldığı zaman 10 bin ton olan yaş sebze ve meyve üretimimiz 50 bin tona çıkacak. Yaklaşık olarak 2 bin kişi istihdam edilecek. Bu işler hızlı artarken en temel problemlerimize bakarsak ara eleman yetiştiremiyoruz. Bunun bir tane değil çok farklı sebepleri olduğunu görüyoruz. O nedenle sektörün gelecek 5 yıl içinde ihtiyaç duyacağı alanlarda ara eleman ihtiyacını giderilmesi için hemen çalışmaya başlamalıyız. Biz bakanlıkla irtibat halinde sektörün ihtiyaç duyduğu alanları güncelleyip endüstri meslek liselerimizin tekstil bölümlerinde ihtiyaç duyulan bölümleri açabiliriz” dedi.

Aksaray OSB’de tekstil sektörünün büyümeye devam ettiğini vurgulayan Vali Hamza Aydoğdu; “Aksaray ilinde yapılması gereken ne varsa biz sizin emrinizdeyiz. Yeter ki siz üretim yapın yeter ki Aksaray insanı üretsin. Hem Aksaray hem Türkiye kazansın. İlçelerde ve beldelerde atıl durumdaki binalarımız var. Bu atölyeleri buralarda açabilir derseniz hemen tahsis edebiliriz. Aksaray ölçeğinde sektör için şu alanda bölüm açarsanız, ben bunları istihdam ederim derseniz anında. Artık yaşadığımız dünya da üretmeden ayakta kalmak mümkün değil. Biz bu noktada elimizden gelen bütün gayret ve çabayı gösteriyoruz. Bunu hep birlikte yapıyoruz” dedi.


İnsanlara oturduğu yerden para vermenin sosyal Devlet olmanın gereği olmadığını ifade eden Vali Aydoğdu Aksaray’da İstihdamla Gülen Yüzler adı altında önemli bir proje başlattıklarını söyledi.

Vali Aydoğdu; İŞKUR ve  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yürütülen proje ile sosyal yardımlardan yararlanan 400 kişinin özel sektörde istihdam edilerek kendi geçimlerini sağlamaya başladığını belirtti.

Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Mahmut Akkuş’da Aksaray’da tekstil sektöründe ki istihdam sayısının 4 bin 500 ulaştığını söyledi. 2022 yılında bin kişilik ilave bir istihdam gerçekleştiğini ifade eden Akkuş; “Sektörümüz büyüyor. Gülağaç, Sultanhanı, Ortaköy’deki tekstil firmalarımızdaki istihdamlarla 5 bin istihdama kararlılıkla yürüyoruz. Sektörde beyaz yakalıların sayısının artırılması için gayret gösteriyoruz” dedi.

Toplantıda Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal meslek edindirme ve çıraklık eğitim programları ile sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda açılan kurslarla ilgili bilgi verdi.
Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Tekstil Platformu Başkanı Ahmet Kulak’ta Aksaray’ın sektörün merkezi olma yolunda ilerlediğini söyledi.

Eroğlu Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Ümmet Eroğlu’da bu tür toplantılara Aksaray’da alışık olmadıklarını tekstil toplantılarının  İstanbul’da düzenlendiğini ifade ederek Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu’nun öncülüğünde sektörün Aksaray’da sorunlarını konuştuğunu söyledi. Eroğlu, sektörün eleman ihtiyacına dikkat çekerek meslek liselerinde konfeksiyona yönelik yatırımların ve makinacıların yetiştirilmesine yönelik eğitim programlarının önemini vurguladı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum